
27 вересня 2023 р. у рамках Міжнародної конференції з хімії, хімічної технології та екології, присвяченій 125-річчю КПІ ім. Ігоря Сікорського відбувся онлайн-захід «ЗЕЛЕНА ХІМІЯ: ІННОВАЦІЙНІ ПІДХОДИ ДО СТВОРЕННЯ НОВИХ ПРОДУКТІВ», до якого долучилася к.х.н., доцент кафедри екологія Ольга Мислюк.

В заході взяли участь понад 150 учасників, серед яких були освітяни, науковці, експерти та дослідники, які працюють над питаннями, пов’язаними з хімічним сектором, зеленою хімією, промисловістю, циркулярною економікою, охороною довкілля.

Онлайн-захід організований Центром ресурсоефективного та чистого виробництва у партнерстві з Центром зеленої хімії та зеленої інженерії Єльського університету (США) в рамках проєкту ЮНІДО «Глобальна програма інновацій та мереж у зеленій хімії» (GreenChem), який фінансується Глобальним екологічним фондом (ГЕФ).

Цілі заходу:
✓ підвищити обізнаність учасників заходу про концепцію зеленої хімії та програму GreenChem;
✓ презентувати принципи зеленої хімії та її можливості для створення безпечних, більш стійких хімічних речовин та продуктів;
✓ продемонструвати практичні приклади зеленої хімії;
✓ обговорити нові можливості, пов’язані з зеленою хімією в Україні.

Виконавцем «Глобальної програми інновацій та мереж у зеленій хімії» в Україні є Центр ресурсоефективного та чистого виробництва.

Основними компонентами Програми є:
➢ Компонент 1. Інноваційна та інклюзивна мережа зеленої хімії для розбудови потенціалу. Компонент спрямований на розвиток Глобальної мережі інновацій та інклюзивності у сфері зеленої хімії з метою об’єднати колективи та окремих осіб, включаючи науковців, підприємців, представників уряду, промисловості, академічних кіл та неурядових організацій.
➢ Компонент 2. Програма акселерації зеленої хімії. Цей компонент зосереджений на створенні та реалізації шести багаторічних акселераційних програм у цільових країнах, надаючи підтримку та навчання для сталого бізнесу і бізнес-ідей у сфері зеленої хімії, розвиваючи регіональні інноваційні екосистеми.
➢ Компонент 3. Альтернативи зеленої хімії для стійких органічних забруднювачів (СОЗ), ртуті та мікропластику з метою масштабування та тиражування. Цей компонент має на меті продемонструвати доступні альтернативи та потенціал зеленої хімії для заміни СОЗ та ртуті, що використовуються у виробництві у кожній з шести цільових країн-учасниць.

З презентацією ГЛОБАЛЬНОЇ ПРОГРАМИ ІННОВАЦІЙ ТА МЕРЕЖ У ЗЕЛЕНІЙ ХІМІЇ виступила пані Ларс Ратьєн, менеджер Програми, Центр зеленої хімії та зеленої інженерії Єльського університету (США).

Учасники заходу мали можливість ознайомитися з досвідом застосування принципів зеленої хімії для підвищення екологічної безпечності виробництва, про які розповів експерт з хімічного менеджменту, Центр ресурсоефективного та чистого виробництва Олександр Хохотва, бізнес-моделлю хімічного лізингу (Бранко Дуньїч, директор, Центр чистого виробництва Сербії), впровадження курсу із зеленої хімії у навчальну програму (Людмила Вретік, професорка кафедри хімії високомолекулярних сполук хімічного факультету, Київський національний університет імені Тараса Шевченка).

Власним досвідом впровадження інноваційних проектів циркулярною економіки задля збереження довкілля поділився Дмитро Бідюк, співзасновник брендів FoodBIOPack та REКAVA.

Матеріали, якими поділилися доповідачі, будуть використані при викладанні курсу Хімія навколишнього середовища» на ОР бакалавр спеціальності «Екологія, охорона навколишнього середовища та раціональне природокористування».