Розвиток сучасних технології захисту навколишнього середовища, дослідження та оцінка впливів промислових виробництв на компоненти навколишнього середовища, дослідження екологічних та техногенних наслідків забруднення об’єктів довкілля, обґрунтування та розробка оптимальних природоохоронних заходів з забезпечення екологічної безпеки – створюють необхідність підготовки фахівців діяльність яких направлена на покращення стану довкілля.

Підготовка за даною освітньою програмою проводиться лише за першим освітнім рівнем “Бакалаавр”.

Спеціальність «Технології захисту навколишнього середовища» – це отримання сучасних універсальних знань, які можна застосувати у будь-якій сфері діяльності, пов’язаній з промисловістю, охороною праці, екологічною та техногенною безпекою.

Головними результатами навчання є: обiзнанiсть щодо методів моделювання систем та процесів техногенно-екологічної безпеки, теоретичних, польових та лабораторних досліджень, якісних та кількісних хімічних, фізичних, фізико-хімічних, біологічних, мікробіологічних методів проектування систем та технологій захисту навколишнього середовища. Відповідно Програма акцентована на професійних складових: методах моделювання систем та процесів техногенно-екологічної безпеки; інтеграції теоретичних, польових та лабораторних досліджень з використанням якісних і кількісних хімічних, фізичних, фізико-хімічних, медико-біологічних методів та методик; методах проектування систем та технологій захисту навколишнього середовища.

ЩО Я БУДУ ВИВЧАТИ?

За час навчання студенти опановують здатність орієнтуватися у виборі природоохоронних технологій, сучасних методах захисту навколишнього середовища. Отримують базові уявлення вчення про атмосферу, гідросферу, ландшафтознавство, біосферу тощо. Під час навчання студенти опановують наступні освітні компоненти:

• Моніторинг довкілля
  • Інформаційні технології в екомоніторингу
  • Оцінка впливу на довкілля
  • Відновлення антропогенно порушених екосистем
  • Моделювання та прогнозування стану довкілля
  • Фізико-хімічні основи очистки стічних вод
  • Процеси і апарати техноекології
  • Технології утилізації і переробки відходів
  • Технології захисту водних ресурсів
  • Прикладна комп’ютерна графіка
  • Технології захисту атмосферного повітря
  • Технології захисту ґрунтів і надр
  • Проектування природоохоронних систем та обладнання
ДЕ Я ЗМОЖУ ПРАЦЮВАТИ?

Випускники спеціальності «Технологія захисту навколишнього середовища» після закінчення ЧДТУ можуть працювати в таких установах:

• Органах державної та інспекційної діяльності з техногенного і екологічного нагляду.
  • Науково-дослідних установах і навчальних закладах.
  • В проектних установах та громадських організаціях.
  • Лабораторіях техногенно-екологічної безпеки.
  • На підприємствах природоохоронної галузі та інженерно-технологічної діяльності.
  • Державній службі надзвичайних ситуацій України та екологічних інспекціях.
  • В силових структурах, екологічних прокуратурах і організаціях, що здійснюють нагляд за охороною навколишнього середовища.

Посади, які може займати інженер з техногенно-екологічної безпеки:

• еколог/головний еколог
  • інженер з техногенно-екологічної безпеки.
    інженер з експлуатації гідротехнічних споруд атомної електростанції
  • інженер з охорони навколишнього середовища.
    інженер з природокористування
  • інженер-технолог з очищення води
  • інженер-технолог з переробки відходів
  • фахівець з управління природокористуванням
  • фахівець із нетрадиційних видів енергії
  • експерт із енергоефективності нетрадиційних і відновлювальних видів енергії
  • експерт із енергозбереження та енергоефективності
  • технічний експерт з промислової безпеки
  • начальник відділу техногенно-екологічної безпеки
  • начальник відділу радіаційно-екологічного контролю
  • начальник лабораторії з охорони навколишнього середовища
  • інженер-інспектор (органи державної влади);
  • інспектор державний з техногенного та екологічного нагляду ;
  • інспектор з використання водних ресурсів; технік (природознавчі науки);
  • технік-еколог;
  • технік-гідрогеолог;
  • технік-гідротехнік;
  • технік з експлуатації мереж і споруд водопровідно-каналізаційного господарства;
  • лаборант наукового підрозділу (інші сфери (галузі) наукових досліджень).
ОСНОВНІ ЗАДАЧІ, ЯКІ ЗМОЖЕ ВИРІШУВАТИ ВИПУСКНИК В МАЙБУТНЬОМУ

Інженер з техногенно-екологічної безпеки повинен:

• уміти оцінювати стан навколишнього середовища в районі розташування джерела забруднення;
  • обґрунтовувати інженерні методи захисту довкілля;
  • брати участь у нормуванні та оцінці рівнів антропогенного навантаження;
  • впроваджувати у виробництво перспективні екологічні розробки і сучасне обладнання;
  • удосконалювати існуючі природоохоронні та природовідновлювані технології забезпечення екологічної безпеки;
  • оцінювати та прогнозувати екологічну ситуацію залежно від значень метеорологічних параметрів і потужності аварійних викидів;
  • проектувати системи і технології захисту навколишнього середовища та забезпечувати їх функціонування.